Легенда пам’яті жива
(Урок-марафон
«За Кобзарем»)
Мета: повторити й узагальнити
вивчений матеріал про життєвий та творчий шлях Т.Г. Шевченка – титана, який
підняв український народ до вершин вселюбскості. Сприяти усвідомленню ними
великого вкладу Кобзаря у розвиток літератури, культури, мистецтва України; його
заслуги у відновленні високого патріотичного духу нашого народу. Вчити учнів
мислити логічно, послідовно, творчо, аргументовано висловлювати свої думки.
Розвивати інтерес учнів до
культурної спадщини свого народу взагалі
та творчості, суспільно-політичної діяльності Шевченка зокрема; бажання глибше
дослідити життя та творчість великого сина українського народу; розвивати
інтерес до пошукової діяльності; естетичний смак; вміння слухати своїх
опонентів, поважати думку інших.
Виховувати любов до своєї Батьківщини,
почуття національної гідності, пошану до славних сторінок історії народу,
бажання бачити свій народ незалежним, вільним, гордим, гідним називатися
нащадками величних геніїв України; виховувати почуття милосердя, співчуття,
доброту, бажання вірою і правдою, як Кобзар, служити своєму народові, своїй
Україні.
Обладнання: портрети
Шевченка, його твори, репродукції картин поета, твори інших письменників про
Кобзаря, триптих «На тебе дивлюся, за тебе молюсь»; виставка «Зоре моя
вечірняя», грамзапис пісень на слова Шевченка, документальний фільм «На
Чернечій горі».
Хід уроку
Звучить пісня «Реве та стогне Дніпр широкий»
Учитель:
- Розкрийте лексичне значення
слова «Ментальність»
Учні:
- Звичаї, традиції, народні
обряди, усна народна творчість, культура, література…
Учитель:
- А ще що об’єднує українців?
Учні:
- Тарас Григорович Шевченко -
наша гордість, наша совість, наш геній, українець, який сказав усьому світові:
«Ми – українці, і ми – є!»
Слово вчителя:
І це дійсно так . Тарас Шевченко
належить до тих титанів людства, які не потребують ні похвали, ні визнання, бо
не ми їх,а вони нас звеличують величчю свого духу і таланту.
Шевченко підняв український народ
до вершин вселюбскості, возвеличив «малих отих рабів німих», запалив своїм словом
світоч свободи, пророче вказав шлях у майбутнє.
І ми українці, ніколи не забудем
поета.
Ось уже три роки підряду м.
Дніпропетровську проводиться конкурс « Легенда пам’яті жива», присвячений Т.Г.Шевченку. І три
роки підряд учні нашої школи стають переможцями в цьому конкурсі.
Прокопало Сергій, Владєєва
Віолетта, Перепилиця Вікторія, Опришко Тетяна -
саме ворни ї є творча група,яка принесла нашій школі таку жадану
перемогу.
Всі вони нині студенти вищих
учбових закладів, і всі вони зараз присутні на нашому уроці.
Слово студентам: І дійсно,
нас об’єднує Шевченко. Ми раз і назавжди впустили в серце цю геніальну людину,
залюбилися в його вірші, в його силу волі. Нас Шевченко навчив любити Україну,
рідний народ і служити йому вірою і правдою. А ще нам не байдужа подальша доля
нашої школи у цьому конкурсі.
Наразі ми пропонуємо нашим
послідовникам, учням 7 класу, прийняти участь у даному конкурсі-грі, а ми
визначимо переможців, які продовжать нашу справу: будуть відстоювати честь школи в районі та місті.
Учитель: Для проведення конкурсу-марафону «За Кобзарем» ми поділили клас на
дві команди, які вибрали собі назви:
Перша команда – «Гайдамаки» їх девіз: « І чужому научайтесь, й свого не
цурайтесь»);
Друга – «Неофіти» (їх девіз: «Схаменіться! Будьте люди!»).
Кожна комндао має групу підтримки, яка вже отримала завдання і в свій час
продемонструє їх нам.
Умови гри такі: кожна команда, приймаючі участь у конкурсах, набирає певну
кількість балів. В разі команда не може відповісти на запитання, то вона
просить допомогу у групи підтримки. Комнадні зараховується 1 бал. Якщо і група підтримки не в змозі відповісти,
відповідаюсть суперники, і їм зараховується 1 бал.
Марафон складається їз 11 конкурсів.
Почнемо їз групи підтримки. Їм пропонується протягом уроку написати твір
«Коли стояв я на горі Чернечій».
Конкурс
перший «За біографією Тараса Шевченка»
Кожна команда отримує 5
запитань, 6 та 7 запитання, підготовлені заздалегідь, пропонують команди одна
одній у кінці першого конкурсу.
Запитання
команді «Неофіти»:
1. Як звали батьків Тараса, коли вони народилися? ( Григорій Шевченко
народився в селі Кирилівці в 1781 році в родині кріпака. Катерина Якімівна
Бойко в селі Моринцях в 1783. Померли: мати – 1823, батько – 1825).
2. Які твори ввійшли до першої збірки Шевченка? ( Першу збірка Шевченко
назвав «Кобзар» (1840). Тут було вміщено 8 творів: «Думи мої», «Катерина»,
«Тополя», «Думка», «До Основ’яненка», «Іван Підкова», «Тарасова ніч»,
«Перебендя»).
3. За чиї кошти був виданий «Кобзар» 1840 р.? ( За кошти П. Мартоса, поміщика,
відставного штабс-ротмістра).
4. Скільки разів і коли Шевченко побував в УКраїні? (З рази: 1) в 1843р. 19
травня разом з Гребінкою вирушив в Україну; 2) у квітні 1845р. виїхав в
Україну; 3) 5 червня 1859 року вже був в Лохвині).
5. Коли перевезли труну з прахом Шевченка в Україну? ( Через 40 днів після
смерті. До Києва привезли 18 травня, а 22 травня поховали в Каневі, на Чернечій
горі).
6. Хто написав про Шевченка: « Тарас Шевченко – це гордість наша і слава,
це відрада нашої безталанної, гіркої, заплаканої України. Це національно
український геній, мало того, він всеслов’янський, навіть, світовий поетичний
геній»? ( Д. Яворницький)
7. Коли було звільнено з кріпацтва родичів Шевченка і в якому вірші про це
написано? ( У 1860 р., червень. « І Архімед, і Галілей…»)
Запитання команді «Гайдамаки»:
1. Коли народився Шевченко? (9 березня
1814р. в селі Моринцях Звенигородського повіту Черкаської губернії, нині
Київскьої області, в сімї селянина-кріпака)
2. В яких роках виходив Кобзар за життя
Шевченка? ( 1840, 1844, 1860 рр.)
3. Кому Т.Шевченкоприсвячував вірші? (
І.П.Котляревському, В.Жуковському, П.Скоропадському, В.Репніній, О.Коваленко,
сестрі Ярині, Квітці-Основ’яненку, Г.Закреській, Мартосу, Марку Вовчку,
Н.Тарнавській, Максимовичу, М.Щепкіну…)
4. Звідки пішло прізвище Шевченко? ( В
1600-х роках в селі Кирилівка проживав Іван Швець. Мав доньку Єфросинію.
Січовик Андрій ( прапрадід поета) пристав у прийми до Єфросинії і став
прозиватися Шевченко, бо в ті часи приймак прибирав жінчине прізвище).
5. Як було покарано Шевченка за участь у Кирило-Мефодіївському
товаристві? ( 30 травнея 1847 року Шевченка відрядили на заслання рядовим в
Оренбурзький Окремий корпус без прав писати ї малювати і за вісім діб діставили
на місце)
6. Коли Т.Г.Шевченко побував на Катеринослвщині?
Де побував? ( У 1843 р, в с. Старий Кодак, а в 1845 році на річці Оріль).
7. Хто надрукував кілька нарисів про
перебування свого прадіда у нашому краї? ( Д.Красицький, родич Шевченка,
письменник і шевченкознавець)
Другий конкурс «З якого твору ці рядки?»
Питання команді «Гайдамаки»:
1. У нашім раї на землі
Нічого кращого немає,
Як тая мати молодая
З своїм дитяточком малим.
(« У нашім раї на землі», Кос-Арал, 1849)
2. А сестри! Сестри! Горе вам,
Мої голубки молодії,
Для кого в світі живете?
(«Якбі ви знали паничі…»)
3. Он говорил, что общее благо
Должно любовию купить;
И с благодарною отвагой
Стать за народ и зло казнить.
(«Тризна»)
4. За горами гори хмарою повиті,
Засіяні горем, кровію политі.
Споконвіку Прометея
Там орел карає. («Кавказ»)
5. Молодиця
Рада та весела,
Ніби з паном повінчалась.
Закупила села.
(«Наймичка»)
(«Наймичка»)
6. Якби ви вчились, так як треба,
То й мудрість би була своя,
А то залізете на небо,
І ми не ми, і я не я…
(«І мертвим, і живим…»)
7.Поставлю хату і кімнату,
Садок-райочок насаджу,
Посидджу я і походжу
В своїй маленькій благодаті.
(«Ликері»)
8. Оживуть степи, озера,
І не верстовії,
А вольнії, широкій
Скрізь шляхи святії простеляться.
(«Ісая». Глава 35)
9. За що тебе, світе-брате,
В своій добрій, теплій хаті
Оковано,омурено
(Премудрого одурено)
(«Світ ясний! Світ тихий!»)
10. …Цар цвенькає;
Адиво-цариця,
Мов та чапля між птахами,
Скаче, бадьорить.
(«Сон», комедія).
Обом командам пропонується прослухати вірш
у виконанні учня і дати відповіді на запитання: а) яка назва вірша; б) про кого
ведеться розповідь; в) кому присвячений.
Учень читає вірш «Марку Вовчку»
Питання команді «Неофіти»:
11. Співай же їм, мій голубе,
Про Січ, про могили,
Коли яку насипали,
Кого положили.
(«До Основ’яненка»)
12. Не вмирає душа наша,
Не вмирає воля,
І неситий не аиоре
На дні моря поле.
(«Кавказ»)
13. Зоре моя вечірняя,
Зійди над горою;
Поговорим тихесенько
В неволі з тобою.
(«Княжна»)
14. Прости мене! Я караюсь
Весь вік в чужій хаті…
Прости мене, мій синочку!
Я…я твоя мати.
(«Наймичка»)
15. Гетьмани, гетьмани, якби-то ви встали,
Встали, подивились на той Чигирин,
Що ви будували, де ви панували!
Заплакали б тяжко, бо ви б не пізнали
Козацької слави убогих руїн.
(«Гайдамаки», «Свято в Чигирині»)
16. Село неначе погоріло,
Неначе люди подуріли,
Німі на панщину ідуть
І діточок своїх ведуть.
(«І виріс я на чужині»)
17. Посадили над козаком
Явір і ялину,
А в головах у дівчини
Червону калину.
(«Причинна»)
18. Он глянь, - у тім раї, що ти покидаєш,
Латану свитину з каліки знімають,
З шкурою знімають, бо нічим обуть
Княжат недорослих.
(«Сон», комедія)
19. Душе с прекрасным назначеньем
Должно любить, терпеть, страдать;
И дар Господний, вдохновенье,
Должно слезами поливать.
(«Тризна»)
20.
Минають дні, минає літо,
А
Україна, знай, горить.
По
селах голі плачуть діти,
Батьків немає…
(«Гайдамаки»)
Третій
конкурс «Чи знаєш ти поезію Шевченка?» (Хто швидше)
Командам пропонується продовжити поетичні
рядки.
1. А
сестри! Сестри! Горе вам …
(Якби
ви знали, паничі»)
2.
Летим. Дивлюся, аж світає…
(«Сон»,
комедія)
3. А
пан глянув…одвернувся…
(«Катерина»)
4.
Кругом святого Чигрина
Сторожа
стане….
(«Гайдамаки»)
5. Що
ти зробив з козаками!
Болота
засипав
Благородними
костями…
(«Сон»)
6. І
сниться їй той син Іван…
(«Сон»)
7.
Возвеличу малих отих…
(«Подражаніє
11 псалму»)
8. Ще
як були ми козаками…
(«Ще як
були ми козаками»)
9. А
щоб збудить хиренну волю…
(«Я не
нездужаю нівроку»)
10. А
красота – то, красота!
(«Москалева криниця»)
(«Москалева криниця»)
11.
Гомоніла Україна,
Довго
гомоніла…
(«Гайдамаки»
із «Трьох півнів»)
12. Он
глянь-у тім раї,
Що ти
покидаєш…
(«Сон»,
комедія)
13.
…старий,сліпий-
Хто
його не знає?
Він
усюди…
(«Перебендя»)
14. І
на оновленій землі…
(«І
Архімед,і Галілей»)
15.
Єсть на світі доля…
(«Катерина»)
16.
Первому вторая
Такеє
диво наставила
Тепер
же я знаю…
(«Сон»,
комедія)
17. О
святая!
Святая
родина моя…
(«Тризна»)
18.
Свою Україну любіть,
Любіть
її…
(«Чи ми
ще зійдемося знову»)
19. А
дівчата заквітались
І
почали звати…
(«Лілея»)
20. По
діброві вітер віє…
(«Тополя»)
Четвертий
конкурс «Хто це?»
На столі лежать конверти в яких знаходяться
портрети Г.Квітки-Основ’яненка, В.Жуковського, М.Гоголяі Марка
Вовчка.Капітани команд виходять і беруть по два конверти, в яких знаходяться
портрети. Команді потрібно впізнати, хто на портреті, і сказати, який вірш
Шевченко присвячує цій людині. На обдумування дається 2 хвилини.
1.
Г.Квітка-Основ’яненко
(1778-1843) – український письменник. Він тепло відгукнувся на вихід «Кобзаря»
1840р. Листувався з Шевченком. Той присвятив йому вірш «До Основ’яненка».
2. В
1939 р. В.Жуковський, відомий російський поет,разом із художником Брюлловим та
іншими митцями брав участь у визволенні Шевченка з кріпацтва. На пам'ять про
визволення, яке відбулося 22 квітня 1838 року, і присвятив Шевченко Жуковському
поему «Катерина».
3.
М.Гоголь. Шевченко особисто не знав його, але високо шанував як художника
слова, сатирика, що висміює старий лад. Листувався з ним, називав його в листах
безсмертним. Але, отримавши від нього пропозицію писати російською мовою, дав
гостру відповідь у поемі «Гайдамаки»: «Спасибі за раду! Теплий кожух, тільки,
шкода, не на мене шитий! А розумне ваше слово брехнею підбите». Крім того,
Шевченко присвятив йому вірш «Гоголю» (1844).
4.
Марко Вовчок, відома українська письменниця. Її «Народні оповідання», скеровані
проти кріпацтва й панства, дуже високого цінив Шевченко. Присвятив ій поезію
«Марку Вовчку» (1859р.)
У цей час група підтримки команди
«Гайдамаки» ісценує вірш «На Великдень на соломі».
П’ятий конкурс «Пісні на слова Шевченка»
Обом
командам пропонуються наступні завдання:
1)
Записати найбільше віршів Шевченка, які стали народними піснями.
2)
Назвати композиторів, які писали музику на слова Шевченка, та назви пісень,
опер, балетів, ораторів.
Група підтримки команди «Неофіти» виконує
пісню «Зоре моя вечірняя». На екрані телевізора проходять кадри фільму «Чернеча
гора».
Шостий
конкурс «Шевченко – художник».
Більше балів отримує та команда, яка швидко
та правильно відповість на питання.
1) Що
таке гравюра? (Малюнок, відтворений з кліше, вирізаного гравером на твердому
матеріалі).
2) Що
таке сепія? ( Натуральна або синтетична коричнева фарба стійка щодо дії сонця
та проміння).
3) У
кого в Петербурзі Шевченко навчався малювати? ( Спочатку у майстра Ширяєва, а
потім у Карла Брюллова).
4)
Скільки приблизно картин намалював Тарас Шевченко? ( 1200)
5) Які
нагороди отримував Шевченко, навчаючись у Академії художеств? ( Три срібні
медалі)
6) В
якому році Шевченко закінчив Академію художеств і яке звання отримав? ( Навесні
1945 року, вільний художник).
7) Гравцям
показують три картини Шевченка. Яка назва картин і якими фарбами виканана?
-«Циганка
ворожка» (Акварель, клейова фарба)
-
«Казашка Катя» (сепія)
-
«Катерина» (олія)
Сьомий
конкурс «Вшанування пам’яті»
1. Хто
створив образ Шевченка у кіно? (1926р.- Амвросій Бучма, 1951- Сергій Бондарчук,
1964- Іван Миколайчик).
2. Як
вшановується пам'ять поета в Дніпропетровську?
-
острів ім. Т.Г.Шевченка; пам’ятник Шевченку на острові(автори батько і син
Зноби);
-парк ім. Шевченка
- театр
імені Шевченка;
-
вулиця ім. Шевченка.
3.
Скільки пам’ятників встановленр в країнах пострадянського постору? (Бульше 400)
4. Чи є
пам’ятники за рубежем?
5. Які
ви знаєте Шевченкові місця?
- Село
Шевченкове. Там відкрито літературно-меморіальний музей. Є пам’ятник. Там же
могила метрі поета.
-
Університет імені Шевченка у Києві.
-
Меморіальний комплекс-музей Тараса Шевченка в м. Форт Шевченка в Казахстані. Це
колишнє Новопетровське укріплення, де поет був на засланні в 1850-1857р.р.
-
Меморіальна майстерня-музей Тараса Шевченка в Академії мистецтв в
Санкт-Петербурзі. У цій кімнаті жив Шевченко у 1840 році та з червея 1858р. до
свого останнього дня.
- Музей
Тараса Шевченка в Орську ( Оренбурзька обл., Росія). Шевченко перебував тут на засланні
в 1847-1848р.р. і в 1850р.
- Музей
Шевченка в м. Муйнак в Узбекистані, тут, на південному березі Аральського моря,
Шевченко побував у роки заслання як учасник Аральської експедиції.
-
Літературний музей Тараса Шевченка в Торонто ( Канада).
- У Вільнюсі
( Литва), знайдено будинок, де жив Шевченко з осені 1829 року до 1831 року.
-
Національний музей Тараса Шевченка в Києві; відкритий в 1949 році в будинку
Терещенка.
-
Державний заповідник у Каневі. Пам’ятник
Шевченку на Чернечій горі. Автор пам’ятника Манізер, архітектор Левінсон.
-
Наукове товариство іменя Шевченка, створене ще в 1873р.
Лунає музика «Вальс-Фантазія». Проходять
кадри фільму « На тебе дивлюся»
Восьмий
конкурс « На тебе дивлюся, за тебе молюсь»
Вчитель.
Жінки в житті Т.Шевченка. За своє життя Кобзар закохувався багато разів. Любили
й Шевченка. Але кожного разу щось ставало на перешкоді одруження. Уважно
розгляньте портрети, написані Шевченком, і дайте відповідь:
Яка з
цих жінок згодилася з тим, що вона лише друг Шеченка?
(Варвара
Рєпніна, дочка генера-губернатора України).
1. А
які за убогістю свого духу не збагнули, кого втрачають. А яка потім переїхала з
Петербургу і доглядала його могилу? ( Ликера Полусмак).
Дев’ятий конкурс.
Бліц-турнір
капітанів команд.
Команда
«Неофіти»
1) Якої
букви немає у комедії «Сон» («Ф»).
2)
Автор роману «В бур’янах»?
(Степан Васильченко)
3) Кому
поет присвятив поему «Катерина»? ( Жуковському).
4) Який
твір написаний Шевченко за 10 днів до смерті? («Чи не покинуть нам, небого»).
5) Вид
гравірування, яким добре володів поет? ( Орфорт).
6)
Скульптор, автор пам’ятника у Дніпропетровську? (Батько і син Зноби).
7) Хто
такі неофіти? (Перші християни).
8)
Скільки часу перебував поет у Новопетровському укріпленні? ( 6 років, 9
місяців, 5 днів).
9) Хто
автор музики до балету «Лілея»? (Данькевич)
10) Хто
вперше виконав роль Тараса на екрані? ( Амвросій Бучма).
Команда
«Гайдамаки»
1)
Художник автор картини «Прометей»? ( І. Рєпін).
2)
Назва другої редакції поеми «Сліпий»? («Невольник»).
3) Місто
в Україні, де могила і пам’ятник Шевченку ? (Канів)..
4)
Автор опери «Катерини»? ( Микола Аркас).
5) Вид
мистецтва, яким захоплювався Тарас? ( Живопис).
6)
Автор роману «Тарасові шляхи»? ( Оксана Іваненко).
7) Кому
присвятив Шевченко поему «Кавказ»? ( Якову де – Бальмену).
8)
Герой Чехії у поемі «Єретик»? ( Ян Гус).
9)
Псевдонім Шевченка? ( Дармограй, Кобзар).
10)
Перший ліричний твір поета? ( « Доля»).
Конкурс
десятий «Домашнє завдання»
Кожній команді потрібно було підготувати
коротку цікаву інформацію, пов’язануз життям та творчістю Шевченка.
«Чом ти
діла не робиш»
Пишучи
поему «Катерина», Шевченко питав у І.Сошенка:
- А
послухай, Сохо, чи воно так до ладу буде?
- Та
одчепись ти зі своїми віршами! – гримав на нього Сошенко. – Чом ти діла не
робиш?
Піл
ділом Шевченків приятель – художник розумів живопис, малярство. Згодом, коли до
Шевченка прийшла слава великого поета, Сошенко виправдовувався:
- А хто
ж його знав, зо з нього зробиться такий великий поет?
А
все-таки я стою на своєму: якби ві покинув писати вірші, то був би ще більшим
живописцем, ніж поетом.
Команда
«Неофіти»
«Бісова муза»
Під час
слідства в справі Кирило-Мефодіївського товариства Шевченко завжди був
бадьорий, веселий і спокійний. Перед допитом якийсь офіцер – жандарм мовив до
нього:
- Господь
милостивий, Тарасе Григоровичу! Ви виправдаєтесь, і тоді залунає ваша муза.
- Та
який же чорт усіх нас сюди заніс, коли б не оця бісова муза! – відповів,
сміючись, поет.
На екрані телевізора проходять кадри фільму
«Чернеча гора», звучить пісня.
Рік тому у
2013 році ми побували в Каневі, піднялися на Чернечу гору, вклонилися Могилі
Тараса Шевченка, вслухалися в слова Бориса Олійника.
«Ворота в Канів»
Не як
монарх,що в ницім покаянні
В
Каноссу повз дорогою раба, -
Іду,
розкутий, у престольний Канів
Позбутися
хлопського горба.
Пора
стоїть, - рахманна і погідна.
Тарас,
урівень з сонцем на скалі,
Возносить
у мені козацьку гідність
Господаря
праотчої землі.
Ще
манить звичка, - пасти на коліна.
А він
гримить, немов пророк Ілля:
«Учись
ходить, нарешті, як людина,
Бо це
таки одвік твоя земля!»
Я
встаю, толочений віками,
Але не
вбитий в корені мечем!
І
відчиня меня ворота в Канів
Тарас
державним, золотим ключем.
Конкурс
одинадцятий.
Оцінювання
творчої роботи «Коли я на горі Чернечій»
Після
підведення підсумків гри-марафону, судді оголошують переможців конкурсу.
Учитель
дякує учням за урок.
«Коли стояв я
на горі Чернечій»
Минулого року ми побували у Каневі.
Піднялися на Чернечу гору, вклонилися Шевченку, відвідали музей…
Багато нового і цікавого там ми дізналися.
Бачили документ, в якому говориться, що Тарас був кріпаком у пана
Енгельгардта, а також «вольную», яка
підтверджує, що поет уже не раб.
Із захопленням розглядали картини, написані
самим Кобзарем. Уважно вдивлялися у речі, які належали поету. І було таке відчуття, немов плинув над
нами дух самого Тараса Григоровича.
Вийшла з музею і, не звертаючи уваги на
дощ, знову підійшла до могили Шевченка. ….Стояв поет висого над ними і дивився
суворим поглядом вдалину. Про що думає він? Про що мріє? Що хоче сказати нам?
Похвалити чи докорити хоче?
Ми стояли як заворожені, не ворушилися.
Адже перед нами Великий Кобзар. І раптом крізь шум дощу та пориви вітру до нас
долетіли його слова: «Народе мій! Все, чого я хотів, до чого прагнув – нарешті
збулося. Переді мною лани широкополі, Дніпро, кручі. Я бачу Україну – вільну,
самостійну державу. Ви здійснили мої заповіти».
Як заворожені, вдивлялись ми у рідне
обличчя Кобзаря. Ось хтось почав читати «Заповіт»…
Ніколи, Тарасе, не забудуть люди твою пісню,
твої повчання. Саме ти нагадав нам, українцям, що ми народ, нація, що ми – є.
Стоячи на Чернечій горі,ми відчували
гордість від того, що є у нас такий Кобзар. І що ми його нащадки.
Юля
Шандиба, 2005р.
«Коли стояв я на горі Чернечій…»
Шевченко все
життя хотів
Підняти наш
народ з колін,
Звільнить з
кайданів Украйну,
Веселу бачити
родину.
Для цього
мучивсь і горів.
Хотів, щоб
мову українську
Всі українці
шанували,
Любили її,
поважали
І берегли, не
забували,
Мову
барвисту, материнськую
Просив: «
Україну любіть
Святу, у
серці бережіть».
Ми бережем,
бо ця земля
Нам в спадок
предками дана,
Бо ця земля –
твоя й моя,
Вітчизна
рідна – ця земля.
Лариса
Містюк
Комментариев нет:
Отправить комментарий